Znovuzrodenie Fénixa

05.09.2022

Asi zaujímavý začiatok článku, píšem tieto riadky so zmiešanými pocitmi, ale s presvedčením, že niekedy to najhoršie v živote je zároveň aj to najlepšie, čo sa nám môže stať.

Podľa legendy, starý vták Fénix si buduje, rozširuje svoje hniezdo stáročia, nakoniec sa rozhodne všetko spáliť, vrátane seba, a z popola vstane nový, mladý, znovuzrodený vták Fénix. Táto premena je ale možná iba cez túto drastickú, ničivú cestu.

Nemusíme sa úplne zničiť, ale mali by sme sa zamyslieť nad tým, či chceme žiť život starého Fénixa, rozširovať naše staré dobré hniezdočko, žiť presne tak, ako doteraz, v tými istými obavami, ten istý život, ktorý nás už možno ani nebaví, alebo sa rozhodneme pre zmenu.

Zamyslime sa nad tým, aké prvky nášho života by mali zhorieť, inak to hniezdo starých zvykov sa bude iba rozširovať, ale nikdy nezhorí.

Častokrát ani nie je otázne, čo by sme chceli zmeniť, lebo blokujeme sa strachom zo zmeny. Najväčším vnútorným konfliktom býva, že nedokážeme "spáliť" život, ktorým sme inak maximálne nespokojní, nedokážeme zmeniť naše zaužívané zvyky, existuje výhovorka, že "načo by sme to už teraz menili..."

A keď si myslíme, že nič horšie sa už nemôže stať, príde situácia, ktorá nás dostane úplne na dno. V tom momente máme na výber - ostať na dne a úplne sa zničiť alebo zničiť doslova všetko a vzlietnuť.

Rozhodla som sa pre nové krídla.

Bolo to osem rokov dozadu a každý rok si spomeniem na ten slnečný septembrový deň, kedy som dostala od života ešte jednu šancu.

Šancu, aby som všetko zmenila. Starý Fénix v ten deň umrel. Život, ktorý som žila pre iných, aby som naplnila očakávania iných ľudí, pričom som zabúdala na vlastné sny, skončil.

Počas troch týždňov v nemocnici som mala dostatok času, aby som prehodnotila všetko.

Nefunkčné vzťahy, nesplnené sny, nevyslovené túžby, pocit menejcennosti - to bolo moje hniezdo, ktoré definitívne patrilo na oheň.

Prvé týždne, mesiace po nehode boli veľmi ťažké. Uvedomiť si tú neskutočne tenkú hranicu medzi bytím a nebytím, medzi možnosťami, ktoré považujeme za samozrejmé a zrazu zistíme, že nič nie je samozrejmosťou.

Načo teda míňať čas na nezmyselné veci, keď ani to nie je samozrejmosťou, že zajtra tu ešte budeme.

Chceš zmeniť Tvoj život ? Je najvyšší čas, aby si spravil prvý krok.

Začni sa vzdelávať, venuj sa Tvojej vysnívanej činnosti každý deň. Nemaj strach ukončiť toxické vzťahy.

Zázrakom sa náš život nezmení, ale keď každý deň sa sústredíme na to, čo chceme a nebudeme privolávať do života, čo nechceme, začnú sa diať zázraky ... a stojí to za to.